Mysleli jste si, že to s kartáčkem na zuby umíte? Pravděpodobně jste na omylu

Květen 22nd, 2017 | Články | Žádné komentáře

Mysleli jste si, že to s kartáčkem na zuby umíte? Pravděpodobně jste na omylu

Je to jedna z těch činností, které určitě nepatří ani mezi vaše nejoblíbenější. „Než půjdeš spát, běž si vyčistit zuby,“ snažili se nám rodiče vtloukat do hlavy už od dětství. Přesto nikdo nepochybuje o tom, že bez čištění to nejde. Čištění zubů je rituál, který máme zažitý od útlého dětství. Velká většina z nás jej má zažitý špatně…

Nejčastější chyby při čištění zubů

„Pacienti začínají čím dál více používat aplikace odpočítávající čas, který máme strávit čištěním jednotlivých zubních kvadrantů. Čas ale není zdaleka jediným měřítkem správného čištění,“ komentuje návyky pacientů šéf naší zubní kliniky, MDDr. Martin Karlíček.

Někdo si zuby může čistit třeba 10 minut a 5x denně a stejně je vyčištěné nemá. Při správné technice a používání správných pomůcek je ale možné zuby vyčistit relativně rychle a efektivně.

Velkou chybou jsou příliš tvrdá vlákna kartáčku. „Lidé často při výběru kartáčku sáhnou po tvrdších vláknech. Mají pocit, že si zuby tvrdými štětinami a drhnutím vyčistí lépe. Vůbec je ale nenapadne, že si tím poškozují dásně, které mohou začít ustupovat. Jsou pacienti, kteří si dokonce dokáží tvrdým kartáčkem a nesprávnou technikou čištění vybrousit defekty do skloviny u krčků zubů ve tvaru klínu –  tzv. klínovité defekty,“ varuje Martin Karlíček.

Co se tvrdosti vláken týče, platí pravidlo, že by vlákna měla být spíše měkká. Měkký kartáček je totiž šetrný k našim zubům a dásním. Měkké vlákno navíc snadněji zajede do žlábku dásní kolem zubu, ve kterém se často hromadí bakterie. Kombinací správného kartáčku a techniky čištění tak jejich hromadění můžeme snadno zamezit.

Zní to logicky, větší pozornost věnujeme přední straně zubů, než té zadní. Vyčistit si dobře zuby z takzvané jazykové strany je navíc o něco namáhavější. Pokud s tím ale nezačneme, hrozí nám, že nevyčištěný plak bude na zubech a okrajích dásní tvrdnout – začne vznikat zubní kámen. „Zubní kámen vede k zánětu dásní. Pokud se zubní kámen neodstraní včas, dostane se pod dáseň a bakterie obsažené v plaku začnou rozpouštět kost kolem zubu. Postupně se zuby začnou viklat a v pokročilém stadiu i vypadávat. Parodontitida (parodontóza) je pacienty stále poměrně podceňované onemocnění,“ upozorňuje Martin Karlíček.Postup při čištění zubů

Častými chybami jsou dále nesprávné nebo vůbec žádné používání mezizubních kartáčků (tomuto tématu se budeme věnovat příště), nedostatečně častá výměna kartáčku a špatná technika čištění.

Jak na výběr kartáčku

Dvě podélné gumové stěrky, revoluční štětiny zahnuté do všech možných směrů, výběžky na odstranění bakterií z jazyka – reklamy na zubní kartáčky vyobrazují technologie, které jako by byly vyvinuty centrem pro jaderný výzkum. Základní pravidlo pro výběr kartáčku – nenechat se zmást reklamou!

„Když pacientům doporučuji kartáček, zdůrazňuji, že by měl mít dostatečně hustá vlákna ve stejné délce a malou hlavu. Jedině tak mám práci s kartáčkem pod kontrolou a umím štětiny poslat tam, kam potřebuji,“ radí Martin Karlíček. Tvrdosti štětin jsme se věnovali v předchozí kapitole.

Technika čištění zubů

Kolik je na světě lidí, tolik je technik čištění zubů. Každý má trochu jiný tvar čelisti a jiné korunky. Tyto základní prvky techniky čištění zubů by však měly být dodržovány bez ohledu na rozdíly.

  • Hlavu kartáčku držte pod úhlem 45° nakloněnou proti dásním. Snažte se štětinami zajet i do žlábku dásně.

 

  • Na kartáček příliš netlačte a jemnými krouživými pohyby, spíše vibracemi, jej posouvejte po jednotlivých ploškách zubů.

 

  • Vyčistěte všechny čtyři kvadranty chrupu z vnější i vnitřní strany. Nevynechejte žádný zub.

 

  • Při čištění vnitřní strany předních zubů držte kartáček kolmo, nebo použijte solo kartáček.

 

  • Nezapomeňte na žvýkací plochu zubů.

 

Nenechte se odradit tím, že vám čištění zabere třeba trochu více času. Než si na správnou techniku čištění zvyknete, věnujte jí více pozornosti. Až si návyk vytvoříte, automatizujete si jej a čištění vám půjde o dost rychleji. Vše je jenom o cviku.

Objednejte se na vstupní hygienu k naší hygienistce, která vám zuby důkladně vyčistí a vše okolo zubní hygieny ráda ukáže a vysvětlí.